NAJPOWAŻNIEJSZA MIĘDZYNARODOWA IMPREZA MUZYCZNA W REGIONIE I JEDEN
Z NAJBARDZIEJ ZNANYCH FESTIWALI TEGO TYPU W POLSCE
KALENDARIUM FESTIWALOWE
 
 

Piątek, 2 lipca, kościół Wniebowzięcia NMP w Barcicach, godz. 19.30

Od Sweelincka do Bacha - recital organowy

Andrzej BIAŁKO - organy

 • Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) - Wariacje Mein junges Leben hat ein End,
 • Girolamo Frescobaldi (1583-1643) - Bergamasca,
 • Tarquinio Merula (ok.1595-1665) - Capriccio in g,
 • Johann Jacob Froberger (1616-1667) - Fantasia in a
 • Dietrich Buxtehude (1637-1707) - Preludium, fuga i ciacona C-dur, BuxWV 136,
 • Chorał Jesus Christus, unser Heiland BuxWV 198,
 • Chorał Komm, Heiliger Geist, Herre Gott, BuxWV 199,
 • Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Fantazja Komm, Heiliger Geist, Herre Gott BWV 651,
 • Chorał Jesus Christus, unser Heiland BWV 689,
 • Fantazja i fuga g-moll BWV 542

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piątek, 2 lipca, kościół Wniebowzięcia NMP w Barcicach, godz. 21.00

Ukraińska muzyka sakralna

Chór GLORIA (Lwów), dyr. Volodymir Syvochip

 • Kyryło Stecenko (1882-1922) - Liturgia św.Jana Złotoustego,
 • Maksym Berezovskij (1745-1777) - Pryczastni stichy: V pamjat' vicznuju, Czaszu spasenija, Błażeni jaże izbral,
 • Dmytro Bortnianskij (1751-1825) - Vysłuchaj, Hospody, moiu mołytvu. Psalm 38,
 • Mychajło Verbytskij (1815-1869) - Anhel vopijasze, velykodnij irmos,
 • Mykoła Łysenko (1842-1912) - Krestnym drevom
 • Myroslaw Skoryk (1938- ) - Boże, spasy mene. Psalm 53, Otcze nasz,
 • Viktoria Poleva (1962- ) - Pomyłuj mene, Boże. Psalm 50,
 • Bohdan Sehin (1976- ) - Sczedrowka,
 • Mykoła Leontovicz (1877-1921) Sczedrowka

 

 

Andrzej BIAŁKO urodził się w 1959 roku w Krakowie. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął w roku 1973, najpierw prywatnie, następnie kontynuował ją w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha. Był uczestnikiem kursów mistrzowskich prowadzonych przez Michaela Radulescu w Liechtensteinie i Knuda Vada w Danii. W roku 1981 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, w 1985r. również I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy – Gdańsku.

Brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Udziela się również jako pedagog – adiunkt w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Współpracuje z licznymi zespołami, m.in. Capella Cracoviensis, Chórek Polskiego Radia w Krakowie, a także z Filharmonią Krakowską. Jest tytularnym organistą kolegiaty uniwersyteckiej św. Anny w Krakowie.

W pamięci krakowskich melomanów trwale zapisał się wykonaniem, w sezonie 1990/91 oraz w jubileuszowym roku 2000, organowych dzieł wszystkich J.S.Bacha, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym tytułem “Ars organi” zaprezentował antologię muzyki organowej XVI-XX wieku.

W rozległym i stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta posiada także komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Mendelssohna, Francka, Liszta, ma na swoim koncie 6 płyt kompaktowych. Szereg jego wcześniejszych nagrań wzbogaciło taśmotekę programu II Polskiego Radia.

 
 
 

CHÓR KAMERALNY GLORIA został założony we Lwowie 11 lat temu. Credo artystycznym zespołu jest kreatywność i dążenie do perfekcji artystycznej. Praca zespołu, entuzjazm wykonawców i dyrygenta zaowocowały koncertami, które jako jedne z pierwszych na Ukrainie przywróciły życiu muzycznemu tego kraju utwory religijne z XVII i XVIII w., jak np. anonimowy zbiór z Biblioteki Nowogrodzkiej, datowany na XVII w. oraz nieznane, niemal niewykonywane kompozycje takich kompozytorów jak M. Lvivsky, N. Dyletskij, M. Berezovskij, D. Bortnianskij, N. Lysenko, N. Verbickij. W repertuarze chóru znajduje się szerokie spektrum form muzycznych od muzyki Renesansu poprzez J. S. Bacha i kompozytorów klasycznych po współczesność (A. Part, I. Strawiński).

Chór Gloria zdobywał nagrody na konkursach w Atenach, Tour, Riva del Garda i Arezzo oraz brał udział w wielu festiwalach na Ukrainie, w Polsce, Macedonii i Niemczech.

Od 5 lat dyrygentem chóru jest Volodymir Syvochip, absolwent Wydziału Historii i Teorii Konserwatorium Lwowskiego, oraz Instytutu Studiów nad Sztuką, Folklorem i Etnologią Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Pod jego dyrekcją GLORIA występowała wielokrotnie na Festiwalach KONTRASTY, Dniach Europy we Lwowie, Dniach Muzyki Ukraińskiej w Warszawie, Przemyślu, Kijowskim MusikFest, Festiwalu Bachowskim w Sumach, Festiwalu Confiteor w Krakowie, Starym Sączu, Zielonej Górze, Dniach Muzyki Macedonskiej w Skopje, “Zolotowerchyj Kyjiw”, Muzyczne Premiery Sezonu w Kijowie. Chór dokonał też nagrań płytowych i radiowych (w tym Alcide D.Bortniańskiego i Panichidy M.Skoryka), płyty Kamo pojdu ot lycia Twojeho, Hospody, zawierającej utwory religijne Mykoły Lysenki i Panichidę pamieci Lysenki Kiryła Stecenki.

Za działalność w dziedzinie ukraińskiej kultury muzycznej Chór GLORIA i jego kierownik artystyczny Wołodymir Sywochip zostali w 2003 odznaczeni Państwową Nagrodą im. M. Lysenki.

© MGOK Stary Sącz 2004 -------------------- strona główna